Jak je to se Sibutraminem?

Snažíte se zhubnout a ono se to nedaří? Vyzkoušeli jste už spoustu diet a žádná nezabírá, a když ano, tak se dříve či později objeví „jojo efekt“?

Ono je to tak – k udržení štíhlé linie nestačí pouze omezené stravování, ale nezbytný je pohyb. Společně s dokonale vyváženou stravou. A když se ani tímto způsobem nepodaří docílit snížení váhy, je tu léčebný pomocník, a to Sibutramin.

pills-384846_960_720

Tento prostředek se již déle jak třicet let používá k redukování tělesné hmotnosti a je součástí komplexní léčby obezity. Společně s nízkokalorickou dietou a tělesným cvičením pomáhá zhubnout pacientům s nutriční obezitou tím, že vyvolává pocit nasycení už po malém množství potravy.

Sibutramin působí jako inhibitor zpětného vychytávání neurotransmiterů serotoninu a noradrenalinu (SNRI) do nervových buněk v mozku, čímž se množství neurotransmiterů zvyšuje, pacient má pocit sytosti a omezí přísun jídla. Sibutramin Rychlé hubnutí a další přípravky, které tuto látku obsahují (Reductil, Meridia, Obesan, Sibutral, Sitrane, a další), používají osoby se značnou obezitou, tj. s BMI vyšším než 30.

zumba-4333580_960_720

Uvedené léčebné přípravky jsou registrovány v Evropské Unii a obsahují buď 10, 15, anebo 20 mg sibutraminu. Lék není návykový, ani nemá psychostimulační účinky.

V počáteční fázi užívání se mohou objevit nežádoucí příznaky jako je zvýšení krevního tlaku, bušení srdce, bolesti hlavy, sucho v ústech, zácpa. Tyto účinky nebývají nikterak závažné a nenutí pacienta k přerušení léčby. Jejich frekvence se postupně zmírňuje, až zcela vymizí, a to přibližně po dvou měsících této hubnoucí kúry.

V posledních letech byly provedeny některé studie (např. v Dánsku), které prokázaly, že podáváním Sibutraminu lze dosáhnout snížení hmotnosti, avšak může mít i některé nežádoucí důsledky. Proto je nutné příliš nezobecňovat, každého pacienta sledovat individuálně a průběžně hodnotit přínosy i případné negativní důsledky léčby.