Podgora – princezna Jadranu

Tuto zemi každoročně navštíví více jak 800 000 Čechů, je naší nejoblíbenější zahraniční destinací. Krásné pobřeží, které strmě stoupá do kopců, čisté temně modré moře a městečka zařezaná do zálivů, tato scenérie musí okouzlit každého. Navíc se zde obstojně domluvíte česky, je dobře dostupné autem nebo autobusem. Samozřejmě záleží na tom, kam máte namířeno, kde v Chorvatsku hodláte strávit svou dovolenou, na pobřeží, nebo vyhlášených ostrovech.Ve Splitsko-dalmatské župě, 65 km jižně od Splitu a 9 kilometrů od Makarské, leží malé městečko Podgora.
chorvatsko podgora
Původně rybářská vesnice, za druhé světové války zde bylo zřízeno první partyzánské námořnictvo, na jehož počest byl nad zdejším přístavem postaven obrovský památník, „Galebova krila“ (Rackova křídla) z roku 1962, který se tyčí nad přístavem.
čluny u pobřeží
Nádhernou scenérii tvoří pás oblázkových pláží lemujících modrou hladinu, živé nábřeží a pěší zóna se stromořadím vysokých palem, s kavárnami a tomu všemu dominující pohoří Biokovo vysoko nad nimi. Původně se vesnička skládala ze dvou částí: staré, horní vysoko na horském svahu. Ta byla při zemětřesení r. 1962 značně poškozena a zůstala opuštěna, poškozena byla i většina historických památek, proto město nemá historické centrum, jako jiná letoviska. Druhá část, jižní, zaznamenala v posledních letech značný rozmach. Stala se vyhlášeným a rušným letoviskem, je zde hodně nových vilek s možností ubytování v soukromí. Díky tomu, že zde není mnoho hotelů, zachovala si stále ještě hodně ze svého původního kouzla.
palmy u silnice
Je tradičním turistickým letoviskem, po celém pobřeží se táhne promenáda s mnoha restauracemi a kavárničkami, cukrárnami a bary. Můžete odtud podnikat řadu lodních výletů a široká je i nabídka sportů, jako například potápění, vodní lyžování, windsurfing či veslování. K dispozici jsou i tenisové kurty, fotbalové a volejbalové hřiště i třeba minigolf a půjčovna kol.
Je neodlučně spjata s Jadranským mořem, nabízí i různé kulturní zážitky. Např. slavnost v polovině srpna, v den svátku svatého Vincenta, patrona města. Oblíbené jsou rovněž rybářské večery s živou dalmatskou hudbou.