Proč někteří lidé odmítají bezpečnostní pásy


Již dlouhá léta je součástí základní výbavy každého osobního i nákladního automobilu bezpečnostní pás. Jeho výrobce dokonce uvolnil patent, aby jej mohl zdarma okopírovat každý – věděl totiž, že to pomůže zachránit lidské životy, a to že je důležitější než peníze. Jejich použití je dokonce nařízeno zákonem.

 

zapnutí bezpečnostního pásu

 

Zdálo by se tedy, že je naprosto všechno v pořádku. Přesto se však stále najdou lidé, kteří toto bezpečnostní opatření odmítají. Pásy si zkrátka nenasadí, ani když jedou plnou rychlostí po dálnici. To se může zdát poměrně hloupé, zvláště nám statistika jasně říká, že fungují. Přesto k tomuto jednání, podle nich, existuje důvod.

 

Tím hlavním, čím se ohání, je fakt, že i pásy mohou ublížit. A je to pravda, v mnoha případech došlo například ke zlomeninám žeber, ve výjimečných situacích pak i k vážným zraněním, způsobeným právě pásem.

 

každé auto musí být vybaveno bezpečnostním pásem

 

Také je zde ztížení vylezení z havarovaného auta. Pokud se mechanismus pásu zasekne, pak prakticky nemáte šanci se bez pomoci z vozidla dostat. A v případě, že toto začne hořet, je pravděpodobné, že budete mít zkrátka smůlu, když nebude poblíž nikdo, kdo by vám pomohl a vytáhl vás.

 

Ano, takové případy se staly, o tom není sporu. Avšak bylo jich skutečně jen minimum. V naprosté většině případů naopak tento prvek vážným zraněním a dokonce i úmrtím zabránil. Statistiky tedy mluví jasně: pokud jste připoutaní, máte mnohem větší šanci případnou nehodu přežít, než když sedíte volně.

 

Rozhodně se tedy v žádném případě nehodí je zatracovat. Jistě, dříve jsme bez nich také přežili. Avšak dnešní auta jsou podstatně rychlejší a výkonnější, následky případné nehody jsou tedy podstatně vážnější. Na to je potřeba také myslet. Rozhodně tedy není slabostí přijmout opatření, abychom v takovém případě minimalizovali riziko jak pro nás, tak i pro naše nejbližší. Život za frajeřinu rozhodně nestojí.