Co dělat, když podezříváte své děti z incestu

Známý vtip říká, že incest je rodinná hra na šest. Situace lidí, kteří se ve své rodině setkali s incestem, ale moc vtipná není. Podle definice je incest (dříve nazývaný krásným českým slovem krvesmilstvo) sexuální aktivita mezi blízkými příbuznými. Musí jít tedy o osoby pokrevně příbuzné – pokud tedy například švagr osouloží švagrovou, je to z morálního hlediska sice zavrženíhodné, stejně jako jakákoli nevěra, ale technicky se nejedná o incest. Přesto není jasné, co znamená „blízký příbuzný“. Je to i bratranec a sestřenice? Podle českého zákona ne. Trestní zákoník č. 40/2009 Sb. v ustanovení § 188 říká, že za soulož s dítětem (nebo vnoučetem) nebo mezi sourozenci hrozí až 3 roky vězení. Incest tedy není žádná hra, ale trestný čin.
dvojice venku
Vztahy mezi sourozenci jsou různé. Někdy sestře vadí i to, když se jí bratr dotkne, jindy se objímají, masírují, hladí nebo mazlí i v pokročilém věku. Pokud jako rodič pozorujete zvýšenou míru projevů náklonnosti, buďte obezřetní. Incest je sice velmi zřídkavý, ale většina rodičů si ani nepřipustí, že by se jej jejich děti mohly dopustit.
Ve známém seriálu Hra o trůny jsou jedněmi z hlavních postav Jamie a Cersei, což jsou dvojčata, jež spolu dokonce zplodila tři děti. Masivní popularita tohoto seriálu vedla k částečné detabuizaci incestu. Neříkám, že pokud jej vaše děti sledovaly, tak to znamená zvýšenou pravděpodobnost nevhodného chování. Přesto, pokud jsou oblíbenými postavami vašeho syna a dcera, může to něco znamenat.
bratr a sestra
Nepropadejte ale panice. To, že uvidíte, jak se vaše děti hladí, ještě neznamená, že spolu tajně spí. Pravděpodobně o nic nejde. Pokud se však příznaky budou opakovat a zesilovat, tak to můžete ignorovat (případně se s tím smířit, pokud už je to jisté), ale lepší je pro jistotu vyhledat odbornou pomoc. Přece jenom nechcete, aby vaše děti skončily ve vězení jen proto, že se měly „rády“.