Jak funguje proteinová dieta a je opravdu tak zázračná?

Zázrakem poslední doby je proteinová neboli také ketonová dieta. Slibuje úbytek váhy bez hladovění i jojo efektu navíc bez úbytku svalů, funguje to?

Jak funguje proteinová dieta a je opravdu tak zázračná?

Hodně se o ní mluví, zvláště v poslední době zažívá velkou slávu. Ketonová nebo také proteinová dieta pracuje na velmi snadném principu, ale dodržovat ji, není vůbec snadné. Jinak se jí říká také bílkovinová dieta a tenhle název napovídá o co v dietě vlastně jde. Pokud jste narazili na samou chválu této diety, mějte se na pozoru, nic není tak snadné a úžasné, jak se zdá, navíc tato dieta není pro některé chronicky nemocné osoby vůbec vhodná. Během dodržování režimu se navíc neodpouštějí žádné dietní prohřešky a to může být pro někoho hodně velký zápřah.

pexels-photo-5799692

Cukry i tuky musí pryč

Proteinová dieta je založena na tom, že se ve stravě musí přijímat, co nejvyšší množství bílkovin, na absolutní minimum pak musí být snížen příjem cukrů a tuků. Což jde velmi obtížně, protože zvláště cukr je obsažen ve velké většině nám dostupných potravin. Znamená to například, že je absolutně zapovězeno i obyčejné pečivo, hlídat je zapotřebí příjem i takzvaných skrytých cukrů a to opravdu není žádná legrace. Pokud to ale dokážete, můžete si navodit metabolický stav nazývaný ketóza – když tělo do ketózy přejde, mnohem lépe a rychleji spaluje a shazují se pouze tuky nikoliv svalová hmota. Také nehrozí jojo efekt, jako tomu bývá u většiny jiných diet. Jenže vydržet to.

pexels-photo-2092903

Mnoha lidem pomáhají speciální stravovací balíčky, které se přímo na proteinovou dietu vážou. Tím si nemusíte hlídat sami příjem cukrů a tuků a vaše strava bude přesně taková, jaká má být. Jenže tyto balíčky s jídly jsou již před připravené, omezíte se vlastně jen na konzumaci jakýchsi krabiček a některá jídla vám asi ani nebudou po chuti. Zvyknout se na to však dá. Pokud to zvládnete, můžete se těšit na rychlé výsledky i příjem energie. Strava bohatá na kvalitní bílkoviny totiž dokáže s tělem udělat skutečně divy.

Co potom?

Návrat k normální stravě se doporučuje až po několika týdnech. Existují různě dlouhé kúry, podle toho, kolik kilogramů si přejete shodit. Poté se přechází na běžnou stravu, která ale i tak musí být vyvážená a především pravidelná. Pokud ale nepustíte uzdu úplně a najedete na režim zdravého stravování, můžete si váhu udržet a občas si dát i něco dobrého. Někdo po krátké pauze opět navazuje na dietní režim ketonové diety, někomu to stačí jednou.

Během ketonové diety se určitě najíte, hlady nikdy trpět nebudete, uchráníte si svaly a budete shazovat pouze tuk, navíc jde o jednu z mála diet, která vám může posílit zdraví, i když pro chronicky nemocné se tento typ diety příliš nehodí. Pro zdravého jedince je ovšem přínosná, získáte úplně novou energii a také nové a štíhlé tělo. Stačí jen vydržet.