Kde koupíte topinambury


Topinambury jsou velmi zvláštní rostlinou, o jejím původu se předpokládá například to, že byly dovezené z amerického kontinentu zhruba před čtyřmi sty lety, a že je lidé u nás pěstovali v době třicetileté války. Tehdy údajně zachránily život v období hladomoru a válečných útrap, když byla lidská sídla drancována a pleněna a zřejmě docházelo i k loupení potravinových zdrojů. Výhodou této plodiny je to, že její jedlé podzemní hlízy, co vypadají skoro jako zázvor, v zemi přežijí i v zimě a mohou se klidně sklízet i zahrabané pod sněhem.

krásný květ topinamburu

Topinambury uschované v zemi zřejmě nelákaly nájezdníky a ti o nich také asi vůbec nevěděli, takže stačilo jen vyhrabat je ze země a jíst syrové nebo tepelně upravené. A jak je možné, že lidé díky nim přežívali?

hlízy topinamburu

Výživová hodnota – lidem pomáhali přežít zřejmě proto, že je v nich ukrytá celá řada významných živin. Připomeňme kupříkladu vitamín C (hlavně v těch syrových hlízách), vitamíny skupiny B, důležitý provitamín A, proteiny, sacharidy, minerály, jako je draslík, hořčík, vápník, železo, fosfor a také vlákninu.

Kde koupit topinambury Diatop? Třeba v prodejnách zdravé výživy či v e-shopech. A proč je jíst i dnes, kdy třicetiletá válka již dávno pominula?

Kromě vitamínů, stopových prvků, minerálů a dalších prvků se na okamžik zastavme u vlákniny. Mnozí lidé stále konzumují nezdravé potraviny, kde je vlákniny nedostatek, jsou to např. maso a masové výrobky, bílé pečivo, sladkosti a různé pochutiny, mléčné výrobky.

Měli bychom do stravy zařadit celozrnné obiloviny, zdravější tuky (rostlinné BIO, lisované za studena), ořechy, semínka, luštěniny a topinambury tam mohou být rovněž. Je v nich ukryta vláknina inulin, která je perfektním pomocníkem pro prospěšné bakterie v tlustém střevě. Potřebujeme ji i pro pravidelné vyprazdňování (v ideálním případě denně, a bez zácpy), tedy jako prevenci např. proti rakovině.