Vrtání přesných děr

Vrtání přesných děr

Nepostradatelný proces

Výroba všemožných součástí si vyžaduje odběr materiálu za pomoci vrtání, protože s kruhovými otvory se setkáváme každou chvíli. Nejpoužívanější stroj pro tento účel je samozřejmě vrtačka, přičemž začít můžeme u ručních a skončit až u velkých průmyslových radikálních, které mají slušnou sílu. Ovšem tím rozhodně nekončíme, protože pro otvor v ose rotační součásti se používá soustruh. Před celým procesem ještě mnohdy přichází navrtávání, abychom zajistili, že díra bude skutečně na správném místě.

detail vrtáku

Následně vždy potřebujeme správný vrták, přičemž dnešní sortiment je rozsáhlý, takže si můžeme vybrat vhodný typ, materiál, průměr, délku a tak dále, přičemž tyto nástroje jsou většinou normovány. Při práci se často používá chladící kapalina, protože ta nám snižuje teplotu při obrábění a umožňuje větší efektivitu. Při práci na vrtačkách musíme mít samozřejmě vhodný oděv, proto je tu riziko namotání a podobně.

Vystružování

I klasické vrtáky jsou dost přesné, takže u mnoho výrobků nám bohatě postačují. Ale na mnoha místech potřebujeme dosáhnout mnohem lepší přesnosti než za pomoci pouhého vrtání. Nejprve sice potřebujeme vrták, abychom vyrobili o něco menší díru, kterou posléze dokončíme za pomoci kuželového výstružníku I-natroje. Těch máme několik různých tvarů, abychom s nimi snadno dosáhli požadovaného tvaru. Při nákupu si nemusíme dělat starosti, abychom koupili ten správný, protože u produktů je u příslušná norma, podle které se dozvíme vše potřebné včetně rozměrů.

detail nástroje

U tohoto typu kromě klasických rozměrů musíme sledovat i kuželovitost. Výstružník je skutečně nástroj, kde máme zajištěnou skvělou přesnost, a proto je můžeme požívat u při precizní kovovýrobě. Jejich geometrie zajistí plynulý odběr a odvod materiálu. Zároveň jsou konstruovány na dlouhou životnost, takže nám vydrží dlouhou což šetří zároveň finance.