Atraktivní sedací souprava z europalet – levně a rychle


Sedací soupravy z euro palet se dokonce prodávají již hotové, a to za poměrně velké peníze, to ovšem neznamená, že byste je nezvládli vyrobit sami. Je to velmi snadný proces, který připomíná skládání stavebnice ze stejně velkých dílů, a dokáže to každý trochu zručný kutil.

euro palety

Obvyklý tvar, který sedací souprava zaujímá, připomíná písmeno L. Můžete ovšem být kreativní a nápadití a vytvořit sedačku delší nebo zahnutou do písmene U. Vázáni jste pouze na rozměry vašeho obytného prostoru a také na finance, které chcete do výroby nábytku investovat.

dřevěné palety

Základ tvoří europalety , ty mají stejný rozměr a požadovanou nosnost, dřevo je proschlé a kvalitní, bez prasklin, kůry a děr po sucích. Pokud vsadíte na klasické rozměry sedačky (vrstva tří palet na sobě), budete potřebovat přibližně 9 palet na sedací část, u písmene U započítejte ještě tři další. Na opěrky pak vystačíte se třemi, potažmo čtyřmi europaletami. Koncepci posezení však můžete upravit i tak, že snížíte výšku ze tří palet na dvě, počítejte s tím, že každá paleta je vysoká 14,5 cm a k tomu ještě připočítejte molitanové sedáky o tloušťce cca 10 cm. Sedací souprava může mít opěrky, nebo nemusí, namísto opěradel je možné nalepit na zeď pásky ze suchého zipu a na něj pak nalepit molitanové opěrky nebo dekorační polštáře.

Dále budete pro práci potřebovat spojovací součásti – vruty o průměru 4 a 6 mm a délkách 7 a 12 cm. Pro povrchovou úpravu využijete vibrační brusku nebo kotoučový nástavec na vrtačku, ovšem s vibrační bruskou to půjde lépe. Jestliže chcete zakrýt otvory na bocích, pak je možné zakoupit v hobby marketech dřevěné desky – laťovku nebo palubky, s nimiž bude povrch výrobku velmi atraktivní a půjde o nábytek z čistě masivního dřeva. Nátěr proveďte bezbarvým lakem, případně ještě před tím můžete dřevo namořit vodou ředitelnou lazurou.