Kouzlo skříní na míru s posuvnými dveřmi

V mnoha historických sci-fi filmech, kde se děj odehrává na vesmírných lodích a v prostředí s vyspělou technikou, se objevují scény s průchody a úložnými prostory, kde je využíváno efektu posuvných dveří. Ať už se zavírají jakkoli, shora dolů nebo ze strany na stranu, prakticky se tam nesetkáte s klasickou skříní s křídlovými dveřmi. Odporovalo by to i vyspělosti dané „civilizace“, a do takových filmů se křídlové dveře skříní nehodí podobně, jako kdyby se na filmovém plátně objevil mezi kosmickými plavidly zámecký kočár tažený koňmi.

moderní ložnice

S trochou nadsázky jsme vám chtěli naznačit, kam nás posuvné dveře „posouvají“, a že je to vlastně krok kupředu, s nímž kapitola klasických skříní končí. Proč si pořídit vestavěnou skříň na míru a proč dát přednost právě tomuto typu zavírání?

Více volného prostoru – když otevřete křídlové dveře, a chcete projít kolem nich, potřebujete poměrně široký prostor. Umístíte-li takový nábytek v předsíni, kde není místa nazbyt, můžete tu o sebe zakopávat a znepříjemníte si tím život. S posuvnými dveřmi se vám takovéto hlouposti nepřihodí.

pokoj s vestavěnou skříní

Údržba – Konstrukce posuvných dveří nevyžaduje tolik údržby, jako dveře křídlové, vzhledem k odlišnému principu otevírání. Na panty se zavěšenými křídly dveří působí značné fyzikální síly směrem k jejich vyvrácení a může se stát, že doma budete častokrát slýchat podobnou větu: „táto, už mi zas nejde zavírat skříň, můžeš mi jí, prosím opravit?“

Vzhled – dveře bez pantů a madel lépe vypadají a dáte-li přednost skříním na míru a dveřím z lamina, máte k dispozici velmi mnoho různých dekorů a tím pádem snazší úlohu při ladění nábytku do koncepce vašeho interiéru. Vestavěné skříně jsou zpravidla sestavované tak, že zabírají prostor od stropu až dolů k podlaze, což jednak lépe vypadá, a zároveň máte lépe využitý úložný prostor.