Zrak máme jen jeden

Zrak máme jen jeden

Zrak je jedním z nejdůležitějších smyslů nejen člověka, ale také pro většinu zvířat. Umožňuje nám vnímat světlo, barvy a prostor. Pro člověka je to snad dokonce nejdůležitější smysl, neboť jím vnímáme až neuvěřitelných 80 % všech informací, které k nám z okolního prostředí přicházejí. Někteří z nás se často potýkají s různými nemocemi očí. Může jít o celkem banální suchost či lehké podráždění drobnými nečistotami z ovzduší. Jsou však i horší zdravotní problémy, které trápí čím dál větší počet lidí. Může jít o krátkozrakost, dalekozrakost či astigmatismus. Tyto problémy nám s úspěchem pomohou vyřešit klasické brýle Luxbryle nebo kontaktní čočky. Dnes už se vyrábí spoustu druhů módních a značkových obroučků, které mnozí lidé rádi využívají jako módní doplněk. Velmi populární jsou také různé typy slunečních brýlí, které by rozhodně neměly chybět ve výbavě žádného z nás. Především ostré letní slunce naším očím příliš nesvědčí, a je proto potřeba náš zrak chránit před škodlivým UV zářením.

bryle

Někdy jsou však problémy se zrakem trochu složitější a pouhé nošení brýlí nám nepomůže. Jedná se například o bohužel stále častější onemocnění zvané glaukom, tedy zelený zákal. Toto onemocnění vzniká v důsledku zvýšení nitroočního tlaku, který může mít různé příčiny. Většinou se jedná o spojitost se stresem, cukrovkou nebo zde hrají roli dědičné faktory.

oko

Při tomto onemocnění je velice důležitý včasný zásah lékaře. Změny totiž bývají nevratné, ale při včasné léčbě nemusí být nijak zásadní. Používá se hlavně léčba medikamenty, je možný i operativní zákrok nebo může pomoci laser. Dalším nepříjemným onemocněním je šedý zákal. Ten může postihovat především starší lidi, diabetiky, kuřáky, případně lidi, kteří jsou na léčbě kortikosteroidy. Bohužel účinná prevence šedého ani zeleného zákalu neexistuje. Důležité je absolvování pravidelných prohlídek u očního lékaře.