Nepodceňujte parodontózu

Bílé a zdravé zuby, přitažlivý a zářivý úsměv. To je snem každého z nás. Ruku na srdce, pokud se na nás někdo usměje, často nás upoutají na první pohled právě zuby. Kvalita zubů je ovlivněna, kromě jiného, také geneticky. Je tedy možné, že ač se o chrup pečlivě staráte, jsou vaše zuby nekvalitní. Na druhou stranu jsou šťastlivci, kteří zubní hygieně příliš času nevěnují, a přesto jejich chrup zeje zdravím.
zubní lékař
Nepříjemnou záležitostí je zánět dásní, takzvaná gingivitida. Zánět dásní rozhodně nepodceňujte. Z neléčeného zánětu by vás totiž mohla postihnout paradontóza, která vám cestu ke krásnému a zdravému úsměvu nejspíš uzavře. Přitom zánět dásní je velice dobře léčitelný problém. Určitě ho v životě měla velká většina z vás. Krvácení, oteklé a bolestivé dásně jsou klasickým příznakem. Určitě se můžeme snažit nepříjemnému zánětu dásní předejít. Pravidelná a pečlivá zubní hygiena bude první cesta ke zdárné prevenci před zánětem. Zubní plak, který se nám na zubech usazuje, dráždí dásně produkovanými bakteriemi. Ty poté zapříčiní problém s dásněmi, jejich zduření a krvácení. Stav dásní dokáží u žen ovlivnit i hormonální změny. Těhotenství, kojení i užívání antikoncepce se mohou na problémech s dásněmi promítnout. Mezi další rizikové faktory patří kouření. U chronicky nemocných lidí, kteří jsou nuceni užívat dlouhodobě léky, se záněty objevují častěji.
pomůcky pro zubní hygienu
V každém případě je nutné dbát na pravidelnou hygienu. Pokud máte pocit, že si zuby a dásně neošetřujte správně, navštivte zubního hygienistu, který vám odborně poradí. Poradí vám s výběrem vhodného zubního kartáčku a zubní pasty. Naučí vás správnou techniku čištění a ošetření dásní. Nebojte se požádat o radu. Pokročilý zánět dásní se již hůře léčí a navíc se mohou dostavit různé nepříjemné komplikace. Určitě nic nezkazíte výplachem ze šalvěje. Působí antisepticky a uleví vám od nepříjemné bolesti.