Prodávat zakázáno

Do současné doby platí zákaz mít otevřené prodejní místo pro zákazníky v obchodech s rozlohou větší než dvě stě čtverečních metrů. To by se ale do budoucna mohlo změnit, neboť některé z vládních stran na zákazu prodeje trvají, nemělo by se ale dotýkat větších obchodů. Lednový návrh, kterým by se dosavadní zákazy pro obchody zrušily, nezískal podporu skoro všech vládních stran. V případě, že nový návrh projde tak, jak má a odsouhlasí ho i samotný prezident, začne platit hned od počátku roku 2019. 


ovoce v košíčkách.jpg 


Jak je to nyní a kdo je omezením reálně ohrožen


 


Současné nařízení, které upravuje otevírací dobu, je účinné již druhým rokem. Velké prodejny nesmí mít otevřeno pro zákazníky o některých svátcích (Nový rok, velikonoční pondělí a některé vybrané státní svátky). Nejen politici, ale i běžní občané se shodují v tom, že je pouze na uvážení daného obchodníka, zda pro zákazníky otevře nebo ne a jakákoliv omezení jim připadají jako nepřiměřený zásah. Jedním z důvodů, proč nechávat otevřeno je i to, že některé organizace i o svátcích nakupují zboží s nízkou trvanlivostí (potraviny). Stejně tak provádí své nákupy i menší obchody (do dvě stě metrů čtverečních), ty podle dosavadního platného znění zákona, smějí mít otevřeno.


 


Jak by to mohlo dopadnout


 


Pokud by vstoupil v platnost nový zákon, neměla by v žádném případě být ohrožena možnost lidí pracujících v obchodech, aby i o svátcích měli možnost trávit chvíle se svou rodinou. Protipólem je i další návrh, který preferuje zákaz prodeje o všech svátcích, ne jen o těch vybraných, jak je tomu dosud.


jablka na prodej.jpg 


Co na to běžný občan


 


I názory běžných občanů na tento problém se liší, někdo tvrdí, že každý obchodník by měl mít otevřeno podle svých možností a v tomto by neměl být nikým omezován, tedy ani vládou ne.  Někdo zase poukazuje na zahraničí, kde je zcela běžné, že obchody nejsou o svátcích otevřeny.