Dávka umění a žádná nuda

Všechny formy kultury ale představují určitou úroveň zábavy, strávení času a naučení něčeho nového. Nejpopulárnějšími jsou samozřejmě premiéry, na které do kin a divadel zavítá největší množství lidí, každý chce vidět dané představení co nejdříve. A pokud s vámi partner, kamarádka nebo kolega nechce nikam za kulturou zajít, seznamte je s hrami a filmy, které uvádějí nebo se známými herci, které by mohli znát nebo mít v oblibě.
modrá opona.png
Co se týče kina, tam chodíme oblečení neformálně, rádi si dáme popcorn, nachos, pití nebo něco sladkého, sedneme si do pohodlných sedaček a užíváme si film se skvělým ozvučením, ve vysoké kvalitě a na velkém plátně. Do divadla můžeme také přijít neformálně, nicméně sluší se aspoň trošku se vyfiknout. Nejvhodnější volbou je společenský oblek pro pány, decentně upravený účes, pro dámy zase krásné společenské šaty s pěkně vypadajícím účesem. V době první republiky si lidé obzvlášť libovali obléknout se do divadla co možno nejlépe.
hra don quijote.jpg
Mnoho lidí si divadlo představují jako nudné místo, kde hrají samé nezáživné, vážné a humorné představení. Překvapilo by je ale, že ve většině divadel převládají komedie s opravdu vtipnými scénami. Herci dokážou do slovných vtipů zahrnout také humorný hlas, vizáž nebo pohybové vyjadřování. Často se jedná o předělávky velmi známých děl, které zná snad každý. Vždycky se zachovají nějaké podobné prvky ze světoznámé hry, na kterém je celé představení postaveno a zároveň se celá scéna udělá modernější a zasazená například do současné doby.
Stále více se můžeme setkat s názorem, že film v originálním znění zní nejlépe. Ne však každý stíhá číst titulky, a pokud ano, tak nestíhá vnímat obraz, a navíc stále ani ne polovina Čechů se domluví anglicky, aby pochopila promítaný film. Český dabing je ale i mezi tvůrci filmů označován za jeden z nejlepších, česká scéna nabízí spoustu šikovných dabérů a dabérek, jedná se buď o herečky nebo se setkáváme se situací, kdy hlas dabéra známe dokonale, ale vůbec nevíme, jak vypadá. Svého dabingu v kinech se dočkávají hlavně světoznámé a populární filmy, o které se dá říci, že bude o nich enormní zájem a také třeba animované filmy pro menší děti.
představení don quixote.jpg
Netradiční formou kultury by se dala označit opera, rozhodně ale ne tou nejméně kvalitní, ba naopak. Lidé ji nemají rádi hlavně z důvodu toho, že obsahuje mnoho zpěvu a není aktérům a aktérkám proto rozumět, disponují totiž velmi rozsáhlým hlasovým fondem, mnohem raději si zamluví lístky na muzikál, kde také zpívají, ale je hercům mnohem lépe rozumět. Na operu by se ale mělo koukat na něco neskutečného, zpěváci a zpěvačky totiž mají dar od boha v podobě velmi vyspělého hlasu, který museli pilovat i desítky let, aby se stali hvězdami svého oboru.