Halogenidové výbojky a jejich využití

Výbojky jsou velmi energeticky úsporným zdrojem světla. Vynikají dlouhou životností. Garance minimálně dvanácti tisíc hodin provozu těch, které jsou od renomovaných výrobců. Vzhledem k efektivnosti v rámci rozsvícení, které má intenzitu okolo jedné minuty, jsou výbojky vhodné pro dlouhodobé svícení. Ideální pro veřejné komunikace, výrobní, sportovní i průmyslové haly, obchodní střediska, parkoviště apod.
křižovatka ve městě

Za tímto účelem jsou právě nejčastěji používány halogenidové výbojky. Jedná se o typ, který poskytuje nejvíce přirozené světlo. Z tohoto důvodu nachází uplatnění i na přechodech pro chodce. Odlišnost je v různé teplotě světla. Nejběžnější je v provedení teplá bílá či denní bílá. Na trhu jsou k dostání kvalitní a velmi moderní halogenidové výbojky, které mají velice dobré podání barev. K provozu tohoto druhu výbojky je zapotřeí předřadník a vysokonapěťový zapalovač. Ten je zpravidla elektronický.

Adekvátní použití

Tento typ výbojky je používán všude tam, kde jsou právě požadovány vysoké nároky na věrnost barev a samotnou kvalitu osvětlení. Nejmenší nachází využití v rámci nasvětlování výloh. Oproti tomu větší jsou vhodné a efektivní do výrobních hal, na osvětlování přechodů pro chodce.

Oproti sodíkovým výbojkám je účinnost nižší. Především tento druh je náhradou rtuťových. Je to kvůli lepšímu podání barev a nižší ekologické zátěži.
obchodní dům
Kladné a záporné stránky

Mezi výhody náleží velký rozsah vyráběných těchto výbojek, tj. od cca 10 W až kW. Dále předností je barva světla, která je buď bílá nebo dle luminoforu. Pozitivní stránkou je nízký pokles světelného toku v rámci provozu. Podstatnou výhodou jsou i nízké náklady na údržbu a provoz.

Nevýhodou je vskutku celkem vysoká cena. Potřebná doba odpočinku v případě opakovaného nastartování. Negativní stránkou je vysoká teplota hořáku, která může mít vliv na deformaci výbojky. Věšina může pracovat výhradně v uzavřeném svítidle s tvrzeným sklem.

Jedná se však o ideální osvětlení hal, výloh a veřejného prostranství.