Dotační program „Nová zelená úsporám“

Až do konce roku 2021 máte čas na to, abyste si zažádali a následně získali finanční podporu od státu v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám. Stát, respektive Ministerstvo životního prostředí, chce v rámci tohoto programu přerozdělit mezi majitele rodinných domků asi 27 miliard korun. Tato podpora by se mohla týkat až 100 000 projektů. V rámci tohoto programu, který běží už více než dva roky, byla již řada projektů schválena, přesto se nemusíte obávat, že by se na vás nedostalo. Počítejte však s tím, že peníze od státu dostanete až po realizaci stavby či rekonstrukce. Celou akci tak musíte zafinancovat nejprve ze svých zdrojů a až později se Vám část investice vrátí.
stavba domu
Kolik peněz můžete od státu získat?
Pro případné zájemce o dotace je výhodné, že mohou žádosti podávat až do konce roku 2021, což jim dává možnost v následujících letech ještě nějaké peníze našetřit a pak se pustit do rekonstrukce či novostavby. Výše dotace bude závislá na míře dosažených energetických úspor. Maximálně však můžete dotacemi uhradit polovinu celkových výdajů. Dotaci můžete získat jak na dílčí (výměna oken a zateplení) tak i na komplexní řešení (kompletní rekonstrukce).
rodina v domě
Tři oblasti podpory v rámci Nové zelené úsporám
1.       Tato oblast se týká snižování energetické náročnosti stávajících rodinných domů. Jedná se o například o zateplování, fasády, výměny oken a dveří.
2.       Druhá oblast se zaměřuje na výstavbu rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností.
3.       V této oblasti jde o podporu efektivního využití zdrojů energie, dále pak třeba o výměnu elektrického vytápění za systém s tepelným čerpadlem.
Obraťte se na odborníky
Pokud se rozhodnete pro úpravy Vašeho bydlení v rámci dotací, zkonzultujte své záměry s odborníkem. Může Vám pomoci spočítat případné náklady či optimalizovat Vaše plány, tak abyste dotace využili co nejlépe. Žádost o dotaci pak podejte elektronicky. Do tří dnů byste měli obdržet rozhodnutí, zda Vám dotace bude poskytnuta či ne. Poté co projekt úspěšně zrealizujete, předložíte Státnímu fondu životního prostředí veškeré potřebné dokumenty v písemné podobě. Pokud bude vše v pořádku, do tří týdnu budete mít peníze na účtu.

Posted in Nezařazené