Goji, alias hvězda superpotravin

Kustovnice čínská, neboli goji, už jste o této superpotravině slyšeli?

Každý člověk by měl dopřávat svému tělu ty nejlepší a zdraví nejprospěšnější potraviny. Kromě základních zdravých potravin máme ještě vyšší třídu, tzv. superpotraviny. Jedná o vitamíny a minerály nabité potraviny. Do této kategorie řadíme například chia semínka, zázvor, avokádo, kurkumu, atd. Nacházejí se zde ale i méně známější, zato ještě blahodárnější jedinci, např. spirulina, chlorella, maca peruánská či právě goji, o kterém si povíme více informací.

Kustovnice čínská 1kg https://www.vesela-veverka.cz/kustovnice-cinska–goji/ je lilkovitá rostlina, jejíž plody se nazývají goji, v Číně známé jako červený diamant. Tato rostlina je nejvíce rozšířená právě v Asii, kde se její zázračné účinky využívají v medicíně přes tisíc let. Vzhledově můžeme tuto rostlinu přirovnat ke keři šípku. Chuťově jsou si také velmi podobní. Chuť goji by se dala přirovnat ke kombinaci šípků, brusinek, třešní a rajčat, vůní pak připomínají rozinky nebo datle.

kustovnice čínská

Způsob konzumace

Sušené goji si lze vychutnat přímo, třeba rovnou ďobat z misky u TV nebo je to skvělá obměna sladkosti, když vás honí mlsná. Dále se z něj dá také připravit výborný, pročišťující čaj. Stačí si vzít váš oblíbený hrnek, nasypat pár plodů goji a zalít horkou vodou. Pak už stačí počkat 20 minut a kouzelný nápoj je hotový.

suché plody goji

Co všechno tento malý plod obsahuje?

V goji se nachází opravdu ohromné množství zdraví prospěšných látek, a to i takových, které si tělo ani neumí samo vytvořit. Jedná se především o aminokyseliny a esenciální kyseliny. Z minerálů obsahuje selen, vápník, železo, hořčík a fosfor. Nachází se zde samozřejmě i velké množství vitamínu B, C a E. Teď už se tak malý nezdá, že?

Jaké jsou blahodárné účinky?

V první řadě výrazně posiluje imunitu celého organismu. Dále snižuje krevní tlak, podporuje činnost jater a ledvin, zlepšuje zrak a ulevuje od příznaků alergie či astmatu. Účinně bojuje proti lupénce, pročišťuje tělo, výrazně zpomaluje proces stárnutí a údajně se také jedná o silné afrodiziakum.